ЛМКП «Львівтеплоенерго»
«Львівтеплоенерго»
       Львівське міське комунальне підприємство


тепло та затишок у Вашому домі
23.12.08р. Сторічний ювілей ТЕЦ-1

Сторічний ювілей ТЕЦ-1

Історична довідка

      До 1908 року основним постачальником електроенергії Львова була електростанція на вул. Вулецькій (сьогодні вул. Сахарова). У зв’язку з інтенсивним будівництвом мережі електричного трамваю і постійним зростанням кількості споживачів електроенергії у місті, електростанція на вул. Вулецькій, на початку ХХ ст., перестала задовольняти міські потреби. На Персенківці розпочинають будівництво нової електростанції, яка запрацювала у 1908 році. Перша парова машина на Персенківці введена у постійний режим роботи 8 листопада 1908 року, друга – 10 грудня того ж року. Освячення електростанції відбулося 18 лютого 1909 року. Підприємство збудували за найновішими європейськими зразками і воно велося за кошти Львівського магістрату, які були видані для Міських електричних закладів як позика. На початку 1907 року міська влада виділила для цього 10 млн. корон, а згодом надала ще 4 млн. корон. Упродовж усіх років свого існування міські електричні заклади сплачували Львівській міській раді відсотки за користування капіталом та здійснювали погашення боргу. Слід відзначити, що Міські заклали електричного струму були високоприбутковим підприємством. Так, у 1914 році на забезпечення роботи електростанції, електромережі та електричного трамваю витратили 4,5 млн. корон, а загальний дохід склав 6,5 млн. корон, тобто діяльність підприємства давала 2 млн. корон річного прибутку. 

         

  Директором електростанції на довгі роки став Юзеф Томіцький – натхненник і організатор розвитку електромереж у Львові. Він був одним з найвизначніших авторитетів у галузі енергетики в Австро-Угорській імперії. Томіцький здобув вищу технічну освіту на Політехніці в м. Карлсруе, яку доповнив студіюванням філософії у Бонні та проходженням технічної практики в електричних закладах Познані.
       Отримані грунтовні знання дозволяли йому постійно розвивати електромережі Львова, відповідно до зростаючих запитів міста. Під його
керівництвом була реконструйована електростанція постійног струму, збудована нова електростанція та міська електромережа змінного струму.
    У часи війни Томіцький опікувався родинами своїх працівників. А ще до війни, завдяки його зусиллям, було засновано пенсійний фонд, збудовано житловий будинок для працівників електростанції. Серед працівників електростанції активно велася громадська робота, діяла бібліотека, каса взаємодопомоги, товариство «Взаємна поміч», оркестр і хор.

       До 1913 року Львівська електростанція змінного струму працювала на рідкому паливі – мазуті. Директор електростанції Ю . Томіцький звернувся до магістрату з проханням розглянути пропозицію заміни цього дорогого палива на дешевше. У 1914 році електростанція була переведена на вугілля, яке завозили з Сілезії.
      Обидва види палива не задовольняли керівництво міста щодо екологічної безпеки. Особливо від цього страждали рідкісні дерева, висаджені в одному з найстаріших парків Центральної та Східної Європи – Стрийському парку. Тому коли наприкінці 1920-х років збудували газопровід Дашава-Львів, львівська електростанція була переведена на природний газ.
       Воду для котлів подавали з джерела «Софіївка», що знаходилося в парку «Залізні Води».  З часом стало бракувати води, тому в 1940-х роках для водопостачання Львівської електростанції була споруджена гребля на річці Щирці і утворено озеро Глинна Наварія.
       Для подачі струму у житлові будинки встановили ввідні пристрої фірми «Сіменс-Шукерт», що діють дотепер у багатьох під’їздах старих будинків. Ввідні пристрої дуже цікавої і навіть вишуканої, як на той час конструкції, були одночасно кінцевою муфтою кабелю та запобіжниками. Нерухомі губки запобіжника монтувалися на мармуровій плиті, а самі плавкі вставки розташовувалися на рухомій кришці ввідного пристрою. Таким чином, відкривання пристрою автоматично від’єднувало будинок. Кабельні лінії закладали з перекроєм мідних жил, які мали великий запас пропускної здатності. Досить сказати, що у центральній частині міста ця схема, з невеликим змінами, працює і до сьогодні, коли навантаження набагато перебільшує те, що передбачалося сто років тому.
       У 1956 році, з утвореням РЕУ «Львівенерго» Львівська електростанція відокремлюється у самостійне підприємство. Розпочинається період творчої самостійності підприємства: проводяться роботи з реконструкції і заміни окремих вузлів устаткування з ціллю підвищення економності та надійності роботи.
       Встановлюються нові водогрійні та парові котли, будується мазутне господарство для спалювання мазуту, вводиться в роботу хімводоочистка, будуються тепломагістралі.

 Сьогодні ТЕЦ-1 є структурним підрозділом ЛМКП «Львівтеплоенерго». Теплова потужність ТЕЦ-1 – 800 Гкал. Обсяг відпущеної тепло енергії в 2007 році становив 920775 Гкал, що становить 60% від усієї відпущеної тепло енергії ЛМКП «Львівтеплоенерго», та вироблено 70145604 кВт/год електроенергії, яка використовується для власних потреб котелень ЛМКП «Львівтеплоенерго».

      Насосне обладнання ТЕЦ-1 забезпечує транспортування теплової енергії до бойлерних ЛМКП «Львівтеплоенерго» в Франківському, Сихівському, Личаківському районах Львова.
      За рахунок порівняно низької собівартості теплової енергії виробленої ТЕЦ-1, зменшується загальний тариф ЛМКП на тепло для споживачів всього підприємства.
      Але, через поважний вік, обладнання ТЕЦ-1 потребує суттєвої реконструкції та модернізації. Кошти, які виділяються на ремонтні роботи не дозволяють провести всі необхідні роботи.
      Сьогодні ТЕЦ-1 безперебільшення можна назвати кузнею кадрів, висококваліфікованих працівників у галузі теплоенергетики. Колись і сьогодні свій перший практичний досвід здобували на ТЕЦ-1 студенти і випускники вишів Львова, зокрема Національного університету «Львівська політехніка».
      Низький уклін працівникам усіх поколінь існування ТЕЦ-1, за невтомну і відповідальну працю, на якій тримається добробут кожного львів’янина.

       19 грудня в приміщенні актового залу ВАТ «Львівелектроремонт» відбулися урочистості з нагоди 100-ччя Львівської Теплоелектроцентралі-1. На урочистість були запрошенні колишні ветерани підприємства, працівники ТЕЦу, високопосадовці з Міністерства, області, міста, які привітали працівників та нагородили грамотами і подяками.
      Андрій Блащук, президент Асоціації «Укртеплокомуненерго» привітав працівників зі сторічним святом, побажав процвітання і прогресивного розвитку підприємства, тепла та затишку в оселях працівників та нагородив грамотами від Міністерства палива та енергетики та Асоціації «Укртеплокомуненерго».

 
       Привітав присутніх на святі та вручив подяки міського голови директор Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради Юрій Голець. Пан Голець наголосив на важливості роботи працівників ТЕЦу. «Мені подвійно приємно, адже мав змогу працювати на «Львівтеплоенерго», бути дотичним до надзвичайно відповідальної роботи, яку здійснює кожен працівник ТЕЦу – забезпечення теплом та електроенергією домівки більшості львів’ян. Хотів би побажати кожному, хто працював і працює на ТЕЦ-1 найперше здоров’я, витримки, спокою і злагоди у ваших домівках. Кожен з вас, тут присутніх, у різний час, виконуючи свою роботу докладав і докладає зусиль, щоб у квартирі кожного львів’янина було тепло та затишок, незважаючи на важкі умови в яких доводиться працювати. Бажаю, щоб робота, яку вам доводиться виконувати, приносила задоволення вам та була цінною і належно оціненою державою, вашим керівництвом. Вам є чим пишатися, адже на ТЕЦ-1 працюють не пересічні люди. Сам Господь поставив вас на сторожу і служіння іншим, щоб завдяки вашим зусиллям кожній дитині, людині похилого віку було комфортно і приємно повертатися до своєї домівки. Від вас залежить багато. Тож дай вам Боже всього найкращого, процвітання і розвитку ТЕЦ-1. Щоб новий рік, який вже не за горами приніс оновлення як для підприємства так для кожного з вас. Щоб ТЕЦ-1 відзначила ще не одне 100-ччя і ще не одне покоління людей мало честь працювати тут і пишатися своєю роботою».

      Вітальне слово виголосив та нагородив грамотами Богдан Козло, голова Львівської обласної організації профспілок працівників житлово-комунального господарства.
      Зі святом гостей і працівників привітав заслужений енергетик України, колишній працівник ТЕЦ-1 Броніслав Крупенчик. Він наголосив, що потрібно пишатися своєю роботою, добросовісно виконувати поставлені завдання, адже від праці кожного залежить добробут львів’ян.
      З 1998 року ТЕЦ-1 стала структурним підрозділом «Львівтеплоенерго». На завершення урочистостей до слова був запрошений директор ЛМКП «Львівтеплоенерго» Богдан Кіт. Директор відзначив високий професіоналізм працівників ТЕЦу, важливість їхньої роботи та статус, який вона мала б займати в суспільстві. Директор нагородив працівників грамотами, ветерани і теперішні працівники отримали грошові нагороди.
       Після офіційної частини зі 100-ччя ТЕЦ-1 привітали Народна капела бандуристок «Заспів» Національного університету «Львівська політехніка», під керівництвом Христини Залуцької та Народний ансамбль «Черемош» Львівського національного університету ім. І Франка під керівництвом Василя Піпаша.  Повернутись